Znamy lokalizację ośrodka dla dzikich zwierząt

Krakowscy radni podjęli decyzję w sprawie lokalizacji ośrodka dla dzikich zwierząt. Miejsce, gdzie wymagające fachowej pomocy sarny, lisy czy jeże będą wracać do zdrowia powstanie na terenie Lasów Tynieckich.

Specjalny ośrodek będzie miejscem, w którym ludzie fachowo zaopiekują się wymagającym leczenia i rehabilitacji dzikimi zwierzętami, by – gdy już odzyskają siły – wypuścić je na wolność. O tym, że jest to inwestycja niezbędna, świadczy liczba interwencji z udziałem dzikich zwierząt. Z danych MPO wynika, że liczba śmiertelnych zdarzeń ze zwierzętami wahała się w latach 2013-2017 od 711 do 919 rocznie.

Na podstawie przeprowadzonych analiz wytypowano dwie potencjalne lokalizacje dla budowy ośrodka: w Pleszowie oraz w Lasach Tynieckich. Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. trwały konsultacje społeczne, w których mógł wziąć udział każdy zainteresowany tematem. Ostatecznie zebrano 363 formularze konsultacyjne i bezapelacyjnie (360 do 3) zwyciężyły Lasy Tynieckie. Za tą lokalizacją opowiedziała się również Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska. Zlecono także wykonanie opracowań dotyczących budowy ośrodka i jego kosztów. Te także potwierdziły, że najkorzystniejsza jest trzy hektarowa działka w Lasach Tynieckich, a budowa ośrodka będzie kosztować ponad 18 mln zł.

W autopoprawce do projektu budżetu na inwestycję przeznaczono 500 tys. zł. Miasto będzie także szukać zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia.

Więcej informacji odnośnie konsultacji społecznych nt. Profesjonalnego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt na terenie Gminy Miejskiej Kraków można znaleźć TUTAJ.

Źródło: krakow.pl

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.