Wanna, czy prysznic - co jest lepsze dla środowiska?

Jeśli chodzi o prowadzenie ekologicznego trybu życia i oszczędzanie zasobów jakim jest woda, to jest to możliwe zarówno przy wykorzystaniu wanny, jak i prysznica. Podczas gdy prysznic zużywa mniej wody niż wanna, ilość energii zużywanej przez tradycyjny prysznic może być dość wysoka. Prysznice często wymagają więcej energii do podgrzania wody niż wanny, co ma bardziej negatywny wpływ na środowisko. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na głowicę prysznicową o niskim przepływie lub system podgrzewania wody na żądanie w swojej łazience, możesz znacznie zmniejszyć całkowite zużycie energii. Wanny również oferują przyjazną dla środowiska opcję z ich zdolnością do ponownego wykorzystania tej samej wody wiele razy, zanim trzeba będzie ją wymienić. Dodatkowo nie codziennie musimy nalewać pełną wannę wody, a jedynie jej cześć, co również pomoże przy ochronie środowiska. Właśnie, dlatego zarówno wanna, jak i prysznic mogą być ekologicznym rozwiązaniem.

Prysznic lepszy niż wanna


Obie opcje mają swoje korzyści i wady dla środowiska. Wanny zużywają więcej wody niż prysznice, ale prysznice generują więcej ciepła i energii, która jest potrzebna do podgrzania wody. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, prysznic jest bardziej efektywny, ponieważ zazwyczaj zużywa mniej jej mniej, ponieważ nie bierzemy długich, gorących kąpieli. Jednakże prysznice wymagają więcej energii do podgrzania wody, co może prowadzić do większej emisji gazów cieplarnianych i negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty dla środowiska, ważne jest, aby wybierać efektywne wodno-energetycznie urządzenia do prysznica i ograniczać jego czas trwania, a także korzystać z kranu z ograniczeniem ilości wody. 

Wanna, czy prysznic - co jest lepsze dla środowiska?


Czy zawsze pod prysznicem zużywamy mniej wody niż we wannie?

Tak jak już wcześniej wspomniano, w czasie brania prysznica zużywamy mniej wody, niż podczas kąpieli we wannie. Nie oznacza to jednak, że jest on lepszy dla środowiska. Będąc w sklepie, warto zapytać sprzedawców i specjalistów w tej dziedzinie, jak dużo energii jest zużywane w czasie kąpieli pod wybranym przez nasz prysznicem. Pomoże to zdecydować, która opcja będzie lepsza dla środowiska. Świadome zakupy są niezwykle istotne, patrząc na aktualny stan planety. Właśnie, dlatego zakupy związane z możliwością oszczędzania wody, ale także energii powinny być podejmowane rozsądnie.