Parada smoków w Krakowie - co to takiego?

Parada Smoków w Krakowie to coroczne wydarzenie, które odbywa się na starym mieście w Krakowie. Jest to tradycyjna świąteczna parada celebrująca historię i kulturę miasta. Podczas parady duże kukły smoków są niesione przez ulice miasta.  Kukły są wykonywane przez profesjonalistów w tej dziedzinie, ale także dzieci i opiekunów ze szkół i przedszkoli. Są jaskrawo kolorowe, ozdobione koralikami i wstążkami. Wraz ze smokami często występują muzycy, tancerze, bębniarze i inni wykonawcy, którzy włączają się w obchody. Parada odbywa się zazwyczaj w sobotnie popołudnie pod koniec kwietnia lub na początku maja i przyciąga tysiące mieszkańców i turystów. Parada Smoków w Krakowie to ekscytujący sposób na poznanie historii i kultury miasta z pierwszej ręki.

Kto może przygotować smoka na paradę smoków w Krakowie

Przygotowanie smoka na paradę smoków w Krakowie to nie łatwe zadanie. Pierwszy etap przygotowań obejmuje stworzenie ciała smoka, które jest zazwyczaj wykonane z drewna l lub stelażu  Następnie wykonywane są skrzydła, ogon, rogi i inne cechy muszą być wykonane ręcznie przy użyciu różnych materiałów. Kiedy smok jest już zbudowany, musi być wyposażony w uprząż, która pozwoli mu być niesionym podczas parady. Wreszcie, doświadczony lalkarz lub wykonawca powinien być zatrudniony do obsługi smoka podczas samej parady. Jeżeli jednak smok wykonywany jest. np. przez grupę dzieci z przedszkola lub szkoły podstawowej to zazwyczaj wszystkie włączane są w tworzenie smoka, ale także niesienia go w czasie parady. Jest to niezwykłe doświadczenie dla dzieci, ale także dorosłych, którzy mogą podziwiać ich prace na krakowskich ulicach. Wiek nie jest ograniczeniem przy tworzeniu smoków! 

Parada smoków w Krakowie - co to takiego?

Parada smoków nad Wisłą w Krakowie

Parada Smoków na Wiśle w Krakowie ma wielowiekową tradycję i jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w mieście. Każdego sierpnia, kolorowa parada smoczych łodzi odbywa na Wiśle. Wydarzenie jest niesamowitym widowiskiem, które przyciąga tłumy z całego świata. Na specjalnie przygotowanych wcześniej barkach, grupy specjalistów kierują balonami, które zostały wykonane na kształt różnorakich smoków. Wszystko to z udziałem muzyki i laserów prezentuje sie niesamowicie nocą. Zainteresowani stoją nad brzegiem Wisły, siedzą pod Wawelem lub zwyczajnie obserwują z pobliskich mieszkań i hoteli. Całe widowisko jest niesamowite, a do tego darmowe, dlatego polecamy każdej osobie marzącej o wycieczce do Krakowa udać się na coroczna paradę smoków nad Wisłą!