Maszyny i urządzenia ogrodowe w sezonie letnim – jakie jest niezbędne wyposażenie naszego garażu? 

Piękny i zadbany ogród to z pewnością marzenie każdego domownika. Przeszkodą w jego spełnieniu może być niekiedy czas, ale i chęci. Prace ogrodowe są niezwykle czasochłonne i pobierają masę energii. Możliwe jest natomiast zredukowanie wysiłku do minimum poprzez zakup odpowiedniego sprzętu. Jak doskonale wiadomo, to właśnie latem najczęściej korzysta się z różnego rodzaju urządzeń i maszyn do ogrodu. W poniższym wpisie postaramy się więc przedstawić niezbędne wyposażenie każdego ogrodnika w tym czasie, a także wskażemy na ważne w kontekście utrzymania porządku na tej przestrzeni czynności. Zapraszamy!

Kosiarki – najważniejsze urządzenia ogrodowe

Kosiarka jest przez większość uznana za priorytet w kontekście utrzymania odpowiedniego stanu murawy. Bez niej niemożliwe byłoby regularne podcinanie trawnika, a wysokość źdźbła mogłaby sięgać niekiedy nawet metra wysokości. Nie są to prognozy, które zachęcałyby właścicieli posiadłości do zaniedbywania sytuacji wokół domu, a zdecydowanie bardziej przemawiają jednak za kupnem kosiarki.

Na rynku istnieją trzy warianty tych urządzeń, pogrupowane względem rodzaju silnika: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Ich wybór jest zależny od preferencji klienta oraz specyfikacji terenu w ogrodzie. Coraz częstszym rozwiązaniem jest również zakup robotów koszących, doskonale wyciągających z opresji osoby nieprzepadające zbytnio za czynnością podcinania trawy w ogrodzie. Nawet najlepszy robot czy kosiarka nie będzie w stanie poradzić sobie jednak w przypadku przestrzeni blisko płotu bądź wokół jakiejkolwiek przeszkody. Do tego celu wybiera się podkaszarki lub kosy, dla których podcięcie zlokalizowanych w tych miejscach traw zajmuje krótką chwilę.

Sekatory i nożyce

Często mówi się, że dbanie o krzewy i drzewa powinno być zauważalne jesienią i zimą. Niemniej, wiele czynności związanych z ich podcinaniem warto wykonywać również latem. Mowa tutaj dokładniej o lekkim przycinaniu w celu nadania roślinie kształtu. Do tego celu potrzebne są niezbędne maszyny ogrodnicze jak chociażby nożyce do żywopłotu czy elektryczne sekatory. Ich użycie zdecydowanie usprawni pracę względem standardowych narzędzi ręcznych, a sam efekt końcowy krzewu również będzie robił niemałe wrażenie.

Maszyny i urządzenia ogrodowe w sezonie letnim – jakie jest niezbędne wyposażenie naszego garażu? 

Aerator i wertykulator

Odnośnie stanu trawnika warto skupić się na jeszcze jednej rzeczy. W kontekście uzyskania ładnej murawy nie zwracamy uwagi tylko na częstotliwość jej podkaszania, ale również na warunki rozrostu. Trawnik bez odpowiednich procesów pielęgnacyjnych po prostu traci na jakości i z czasem staje się suchy i brzydki. Warto więc dwa razy do roku w okresie wiosennym i letnim wykonać zabiegi tzw. aeracji i wertykulacji. Mają one na celu wyzbycie się martwej darni i napowietrzenie gleby, co korzystnie wpłynie na przedostawanie się w jej głąb niezbędnych składników odżywczych. Do tego celu nie potrzeba wbrew pozorom dwóch, a wystarczy jeden sprzęt z wymiennymi ostrzami.