Krakowskie muzea, które warto odwiedzić!

Kraków to miasto o bogatej historii, tradycji i kulturze. Miejscami, w których można na co dzień obcować z jego zasobami ze wszystkich tych dziedzin są muzea w Krakowie – obiekty, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Na terenie stolicy Małopolski funkcjonuje obecnie wiele wartych zainteresowania muzeów. Wizyta w wybranych spośród nich to świetne urozmaicenie zwiedzania miasta oraz szansa na spojrzenie na Kraków z zupełnie nowej perspektywy. Jakie krakowskie muzea warto odwiedzić – o tym powiemy poniżej!

Muzea dla miłośników sztuki

Kraków może poszczycić się wielowiekowymi tradycjami malarskimi. To właśnie tu tworzyli znani i cenieni po dziś dzień artyści, których twórczość można podziwiać na żywo w krakowskich muzeach. Pierwszym obiektem tego typu, który zdecydowanie warto odwiedzić, jest Muzeum Narodowe, które powstało w 1897 r. W Muzeum Narodowym można podziwiać zarówno współczesne, jak i historyczne dzieła stworzone w różnych technikach. Na szczególną uwagę zasługują prace Stanisława Wyspiańskiego – naczelnego krakowskiego artysty.

Drugim muzeum, które z pewnością wzbudzi zainteresowanie miłośników sztuki, jest Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Jest to mieszcząca się w krakowskich Sukiennicach filia Muzeum Narodowego, w której zbiorach znajdują się prace takich artystów, jak m. in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera oraz wielu innych znanych i cenionych polskich malarzy. Na miłośników Matejki czeka również Dom Jana Matejki – muzeum w Krakowie, w którego zbiorach znajduje się blisko 6000 eksponatów bezpośrednio związanych z twórczością tego jednego z najbardziej znanych polskich artystów.

Krakowskie muzea, które warto odwiedzić!

Muzea krakowskie dla miłośników historii i dziejów miasta

Znane muzea w Krakowie skupiają się przede wszystkim na historii zarówno samego miasta, jak i regionu. Na uwagę miłośników zwiedzania w nowoczesny sposób zasługują Podziemia Rynku – wyjątkowe muzeum w Krakowie, które mieści się w podziemiach pod Rynkiem Głównym. W ramach zwiedzania można podziwiać archeologiczne znaleziska oraz zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Krakowa na przestrzeni XIII-XVIII w. Ze względu na mnogość interaktywnych atrakcji, miejsce to warto odwiedzić z dziećmi.

Kraków był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich społeczności żydowskiej. To właśnie jej losom, historii oraz tradycjom jest poświęcone Muzeum Galicja, które mieści się w dawnej żydowskiej dzielnicy miasta, na Kazimierzu. W ramach poznawania historii Żydów polskich, warto odwiedzić także Fabrykę Oskara Schindlera, w której mieści się kolejne muzeum. To obecnie jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Krakowie, które przybliża tematykę Holocaustu i pozwala poznać losy żydowskich mieszkańców miasta pod niemiecką okupacją.

Kolejnym, wartym uwagi muzeum w Krakowie jest Muzeum PRL-u. Jak jego nazwa wskazuje, w całości jest poświęcone dziejom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieści się w Nowej Hucie – dzielnicy Krakowa powstałej na początku lat 50-tych XX w. Na zwiedzających czekają tu wystawy fotografii, eksponaty z czasów PRL, a także liczne ciekawostki dotyczące tego ciekawego i kontrowersyjnego okresu w dziejach naszego kraju, który wywarł ogromny wpływ na dzieje Krakowa.