Ortopeda – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, której obszarem zainteresowania jest cały układ ruchu człowieka. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne w codziennym życiu, a kiedy dochodzi do problemów w jego obrębie, znacząco obniżają one jakość naszego życia. W związku z tym, warto dowiedzieć się, czym zajmuje się ortopeda oraz z jakimi dolegliwościami zdrowotnymi powinniśmy się do niego zgłosić. Okazuje się bowiem, że wbrew dość powszechnej opinii, ortopeda to nie tylko lekarz od złamań i skręceń!

Kim jest lekarz ortopeda? Jakie dolegliwości leczy?

Ortopeda to lekarz posiadający specjalizację z dziedziny ortopedii – jednej z ważnych, bardzo szerokich specjalizacji współczesnej medycyny. Zajmuje się leczeniem urazów stawów, złamań kości oraz różnego rodzaju dolegliwości związanych z kręgosłupem i funkcjonowaniem całego układu kostno-mięśniowego człowieka, określanego mianem narządu ruchu. Ortopeda w swojej pracy skupia się głównie na diagnostyce, leczeniu zachowawczym i operacyjnym różnego rodzaju schorzeń nabytych i wrodzonych, które są skoncentrowane w obrębie układu ruchu człowieka.

Do ortopedy najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią na dolegliwości bólowe zlokalizowane w obszarze kręgosłupa i kończyn. Lekarz tej specjalizacji skutecznie pomaga także osobom cierpiącym z powodu wad kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych, dysplazji, stanów zapalnych, infekcji, zmian nowotworowych, a także urazów i zmian pourazowych kości, stawów, mięśni i pozostałych elementów składających się na narząd ruchu. Ortopedia obejmuje ponadto leczenie chorób o podłożu metabolicznym i genetycznym, a także schorzeń wywołanych aktywnością sportową – z usług ortopedy bardzo często korzystają zawodowi sportowcy, którzy z racji swojej profesji są szczególnie narażeni na różnego rodzaju urazy.

Ortopeda – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

Kto powinien zgłosić się do ortopedy? Kiedy umówić się na wizytę?

Ortopeda leczy pacjentów w każdym wieku. Z jego wsparcia medycznego korzystają zarówno małe dzieci, jak i młodzież, osoby dorosłe, a także seniorzy. Problemy ortopedyczne mogą pojawić się bowiem w każdym wieku, a lekarzem, który jest w stanie je rozwiązać z korzyścią dla pacjenta jest właśnie ortopeda. Na wizytę w jego gabinecie warto umówić się niezwłocznie, jeśli doszło do urazu – każde podejrzenie złamania, skręcenia czy zwichnięcia jest bowiem wskazaniem do odbycia natychmiastowej konsultacji ortopedycznej.

Ortopedę warto odwiedzić także jeśli cierpimy na dolegliwości bólowe, które nie mijają samoistnie po upływie kilku dni. Wskazaniem do odbycia wizyty są również wady postawy, obniżenie siły mięśniowej, a także problemy z poruszaniem się i wykonywaniem precyzyjnych czynności manualnych. Lekarz przeprowadzi wywiad, a w razie potrzeby, skieruje pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą mu postawić właściwą diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże pacjentowi odzyskać sprawność.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.