70 lat Nowej Huty

W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 70-lecia Nowej Huty, miejsca pięknego i wyjątkowego na mapie Krakowa. Miejsca, gdzie zieleń łączy się z procesami urbanistycznymi, zaplanowana kultura z inicjatywą mieszkańców, a nowohucianie współtworzą przestrzeń. Taka właśnie jest dzisiejsza Nowa Huta.


W 2018 r. Rada Miasta Krakowa postanowiła, aby jej mieszkańcy mieli wpływ na kształt tej rocznicy.
W tym celu Miejskie Centrum Dialogu wspólnie z partnerami akcji przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące tego, jak mieszkańcy Nowej Huty chcieliby uczcić jubileusz. Zorganizowane zostały spotkania i warsztaty z mieszkańcami, przedstawicielami różnych środowisk, w tym reprezentantami miejskich instytucji kultury, organizacji pozarządowych i lokalnych twórców. Podczas spotkań wyraźnie widać było duże zainteresowanie uczestników i chęć ich osobistego włączenia się w obchody 70-lecia powstania Nowej Huty.
Dodatkowym elementem wykorzystywanym podczas spotkań była „Szafa Dialogu”. Był to pomysł zaczerpnięty z kultowego filmu „Miś”, a w tytułowej szafie mieszkańcy mogli nagrywać swoje życzenia dla Nowej Huty i prezentować pomysły na to, w jaki sposób uczcić jubileusz tej dzielnicy.
Konsultacje obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty pokazały olbrzymie zaangażowanie jej mieszkańców w życie dzielnicy oraz duży potencjał, który w niej drzemie.

 

W 2019 r. przy Prezydencie Miasta Krakowa Jacku Majchrowskim powstał specjalny zespół zadaniowy. Rozpoczęła też działalność Krakowska Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele RMK, rad i zarządów dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie oraz Nowa Huta, lokalni aktywiści, organizacje pozarządowe i przedstawiciele miejskich instytucji kultury.

Informacje o kolejnych wydarzeniach dotyczących obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty dostępne będą na stronach serwisu: krakow.pl/70latnowejhuty.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.